lokacija: Ig, Slovenija naročnik: Republika Slovenija, Ministarstvo za Pravosodje velikost: 59.150 m2 projekt: 2018 - 2021 projektna skupina: krajinska arhitektura: Luka Javornik, Tomislav Krnač, Lara Gligić arhitektura: Void Arhitektura
*foto – arhej d.o.o.
Posegi v odprt prostor so v skladu z izhodiščem oblikovanja skladnega, človeku prijaznega in pomirjujočega bivalnega okolja. V ta namen je posebna pozornost posvečena »humanizaciji« prostorov vsakodnevnega zadrževanja kaznjenk z uporabo vegetacije, ki dokazano blagodejno vpliva na počutje in zdravje ljudi.
Velik potencial urejanja ZPKZ Ig je kontekst gradu in grajskega parka, zaradi katerega je kompleks izrazito specifičen glede na primerljive objekte po svetu. Spoštovanje in nadgradnja obstoječih prostorskih kakovosti – ob upoštevanju varnostnih in logističnih zahtev ZPZK Ig – nudi možnost skladne umestitve novih programov in ureditev v krajinsko kakovostno območje.
Izhodišče urejanja – spoštovanje gradu kot prostorske dominante se udejani v odmiku objekta z “grajske osi”, kar omogoča odprt pogled v park z grajskega dvorišča. Oblikovanje odprtega prostora je zadržano in gradi na razmerju med osrednjo travno ploskvijo, ki sledi naravni topografiji, ter volumni dreves, ki uokvirjajo poglede, ustvarjajo prostorske plane in robove ter omogočajo sekvenčno doživljanje prostora.
Prostorski posegi v največji meri sledijo topografiji, tako pri izpeljavi gozdnih robov kot umeščanju programov, poti in ograj. Na stikih novega objekta s terenom bodo zaradi gradnje potrebni večji posegi v teren. Cilj ureditev je, da se objekt s čimbolj blagimi nakloni vpne v obdajajoča travna pobočja.
S pazljivim izsekavanjem gozdnega oboda, ki v največji možni meri izkorišča obstoječe vrzeli in sledi topografiji, izpeljavo poti po obstoječem reliefu in razmeščanjem posamičnih dreves in gruč, nadgradimo in izčistimo obstoječe prostorske nastavke v jasno čitljiv in pregleden park dolgih pogledov, prostorskih planov, vegetacijskih robov in niš, kamor se umešča različne programe.
*vizualizacije – VOID arhitektura